top of page
צילום אווירי פנורמי של גורדי שחקים בתל אביב

צילום אוויר מקצועי

מה ההבדל בין צילום אוויר בתור מקצוע
לבין הטסה בתור חובב?

ראשית, מי שמפעיל רחפן למטרות עסקיות, זאת אומרת שלא למטרות ספורט או תחביב, מחויב על פי חוק להחזיק בביטוח צד ג' בתוקף. על מנת להשיג ביטוח זה יש לעמוד במספר דרישות: המטיס חייב להיות בעל רישיון הטסה שמתאים לסוג\משקל הרחפן המוטס, הרחפן המוטס חייב להיות בעל מספר זנב (ממש כמו כל כלי טיס אחר בישראל בעל קידומת 4X) ותעודת כושר טיסה. בנוסף, הן המטיס והן הרחפן צריכים להיות רשומים תחת "מפעיל אווירי" שהוא אישור שניתן לחברה (ולא לאדם מסוים) לאחר שזו עמדה בדרישות ובמבחן מתאים על ידי רת"א (ראשות תעופה אזרחית). רק בהתקיים כל תנאים אלו מקבלת החברה את האופציה לביטוח צד ג' כאשר הביטוח תקף רק עבור מטיס עם רישיון הרשום במסמכי החברה בספר שנקרה סע"מ (ספר עזר מבצעי) ורק עבור מספרי זנב ספציפיים של הרחפנים שרשומים בביטוח. לעומת זאת, מי שמטיס למטרות ספורט (מרוצי FPV ודומים) או כתחביב ולפנאי שמטרתו היא צילום אוויר לכיף, לא צריך לעמוד בדרישות אלו אלה רק להטיס על פי הכללים שרת"א קבעו. זאת ועוד, במסגרת הטסת עם רישיון וביטוח למטיס מותר לפעול (תחת הגבלות) במקומות ובגבהים בהם למטיס חובב אסור דבר המאפשר חופש פעולה רב הרבה יותר. AirWorks ,הפועלת תחת המפעיל האווירי של חברת גלילן בע"מ, מחזיקה בכל האישורים הנדרשים וכן בביטוח צד ג' להטסת רחפנים כמחויב בחוק.
 

 

ניסיון הטסה והתמודדות עם תקלות בזמן אמת – מטיס מקצועי שווה שקט נפשי

דבר נוסף שמבדיל לרוב בין מטיס חובב לאיש מקצוע של צילום אוויר הוא הניסיון המצטבר. בעוד בהחלט יש מטיסים חובבים בעלי ניסיון רב שלא נופל ממטיסים ותיקים בעלי רישיון, רוב החובבים אינם בהכרח מטיסים על בסיס קבוע ובמגוון מצבים ויכולת ההתמודדות שלהם עם בעיות שונות ותקלות בזמן אמת מוגבל יותר בשל כך. עם זאת, גם לא כל מטיס בעל רישיון מחזיק במספיק ניסיון הטסה או ידע על מנת להיות מסוגל לצלוח בשלום בעיות אפשריות. מוזמנים לקרוא את המאמר שלנו בנושא "איך (לא) לרסק את הרחפן בטעות". על כן מומלץ מאוד לברר מראש כמה ניסיון יש למטיס המקצועי כשמחפשים איש מקצוע לצילום אוויר. ל-AirWorks ניסיון של מעל לעשור בבניית והטסת רחפנים ואנו חברה עם רישוי וביטוח למעלה מ-5 שנים דבר. בחירת מטיס מקצועי מתאים יכול לחסוך לכם הרבה "כאב ראש" וייתן שקט נפשי שצילום האוויר מתבצע על הצד הטוב ביותר, ללא התפשרות על בטיחות.

 

הוצאת אישורי הטסה למקומות אסורים וחסומים לטיסה

יתרון גדול נוסף שיש למטיס מקצועי הוא היכולת לקבל אישורים להטיס במקומות בהם על פי כלל אסור. אזורים אלו כוללים מקומות הקרובים לגבולות המדינה, בעיקר בצפון ובגבול עזה, שדות-תעופה ומתקנים אחרים בהם פועלות מערכות לאיתור ושיבוש רחפנים מסיבות ביטחוניות וכל כל אזור ירושלים שאסור בטיסת רחפנים באופן גורף. חלק ממקומות אלו אף חסומים לטיסה ורוב הרחפנים לא יהיו מסוגלים להמריא בהם כלל כך שצילומי אוויר אינם אפשריים בהם הלכה למעשה. חברה בעלת אישור מפעיל אווירי ומטיס מקצועי מרושיין עם רחפן בעל מספר זנב ידע לפנות לגורמים המתאימים על מנת לקבל אישור הטסה מיוחד – סגירה אווירית – לאזור בו רוצים לצלם. שימו לב שגם כאן יש חשיבות לניסיון מאחר והוצאת אישורים אלו כרוכים בבירוקרטיה שעלולה לקחת זמן ולה דרישות ספציפיות המשתנות בהתאם למקום עבורו רוצים לקבל "סגירה אווירית". אנחנו ב-AirWorks יודעים לקבל אישורים אלו ויש לנו האמצעים להטיס בכל מקום החסום לטיסה. הטסנו פעמים רבות ובתיאום מלא במגוון "אזורים אסורים" ברחבי ישראל, דבר המקנה לנו חופש פעולה ששמור רק למעטים בתחום הפעלת הרחפנים ומאפשר לכם כלקוחותינו לקבל צילומי אוויר נהדרים גם ממקומות "בעיתיים".

 

 

הכרת יסודות הצילום ותפעול מצלמה מדויק במקביל להטסה הם המפתח לצילום מקצועי

צילום אוויר למטרות אירועים, הפקת סרטון תדמית או שיווק עסקי וכן כחלק מהפקות טלוויזיה וקולנוע דורש מיומנות וידע טכני טוב בכל הקשור לצילום ככלל וצילום אוויר בפרט. הגדרת הפרמטרים הנכונים בהתאם לתנאי הסביבה וסוג הצילום המבוקש הם פקטור חשוב מאוד בהצלחה של יום צילומים, כשהמטרה היא איכות מעולה ברמה הגבוהה ביותר. במאמר שלנו "איך לצלם עם רחפן כמו מקצוען" סקרנו את הפרמטרים השונים שיש לתת להם תשומת לב כמו גם המיומנות הנדרשת בביצוע סוגי צילום שונים ומורכבים אשר ללא תרגול רב שלהם לא יבוצעו בצורה מספקת. אנחנו ב-AirWorks מתאמנים ומשפרים את יכולות ההטסה והצילום שלנו כבר שנים רבות כך שבזמן אמת נדע לבצע באופן אידיאלי כל צילום אוויר שיידרש. מוזמנים גם לקרוא את המאמר שלנו בנושא הגדרות גימבל לצילום אוויר מדויק ויצירתי.

 

מגוון שימושים לצילום אוויר מקצועי

בניגוד למטיס חובב, מטיס מקצועי עם רישיון וניסיון יכיר מגוון שיטות הפעלה שונות בהם ניתן להשתמש ברחפן וכן את התוכנות והאמצעים שנדרשות על מנת להוציא אותם לפועל. הנה מספר דוגמאות מעולם השימושים האזרחי (במאמר זה לא ניכנס ליישומים צבאיים וביטחוניים):
 

 1. צילום אוויר למטרות שיווקי: ישנם עסקים ומוצרים רבים שנקודת המבט האווירית יכולה להאיר אותם בצורה חדשה ומעניינת כך שתמשוך לקוחות רבים. סרטוני תדמית שעושים שימוש בצילום אוויר המבוצע באופן הנכון ייהנו מייחודיות ויעבירו את המסר השיווקי באופן פשוט וברור. תוספת של סרטון תדמית כחלק מקמפיין שיווק עוזרת לו להיחשף לקהל גדול של לקוחות שאוהבים, כמעט כמו כולם, לצפות בקטעי וידאו בפלאפון ובמחשב. הפקת סרטוני תדמית הוא עולם בפני עצמו הדורש תנכון ועבודת רקע מקדימה, אפיון המסר שרוצים להעביר עם הלקוח, ביצוע הצילומים ולבסוף עריכת הסרטון שממצה את המסר בכדקה אחת בלבד.
  סרטון תדמית מתאים מאוד גם עבור חניכה של מרכז, אתר ופרויקט שרוצים להציג בצורה קלה ומהנה ללקוחות פוטנציאליים וכתיעוד לניסיון הביצועי של החברה.
  חברות תיירות ובראשן משרד התיירות הישראלי עושה שימוש נרחב ביכולות הצילום האוויר. הצילום מלמעלה נותן פרספקטיבה מרהיבה על אתרי מורשת, טבע ואטרקציות אחרות שנמצאות בחיק הטבע כמו גם באזורים אורבניים. אנו מזמינים אתכם לקרוא עוד על הניסיון שלנו בהפקת סרטוני תדמית שעושים שימוש בצילום אווירי ותגלו גם אתם למה כדי לבחור בנו.
   

 2. הפקות טלוויזיה, פרסומות וסרטים, קליפים מוזיקליים ואירועים: תחומים אלו עושים גם הם שימוש קבוע בצילום אוויר כחלק אינטגרלי מהסט. הגמישות של "המצלמה המעופפת" יחד עם יכולות ייצוב התמונה המובנות ברחפן מאפשרות למטיס מקצועי ומיומן לצלם קטעים (שוטים) פוערי שלהם תוספת משמעותית להעברת החוויה והשלמת הסיפור שמחפשים להראות לצופה.
  ל-AirWorks ניסיון רב בצילום אווירי עבור הפקות מעולם הבידור ויצירת התוכן. מוזמנים לקראו עוד ולבחור בנו בהפקה הבאה שלכם.
   

 3. מיפוי קרקע ומדידות שטחים בתחום התשתיות: שימוש בתוכניות הטסה ייעודיות ועיבוד תמונה באמצעות יישומים מיוחדים, המחברים יחד מספר רב של תמונות בודדות לתמונה אחת כוללת תוך ביטול עיוותים אופטיים לקבלת קנה-מידה אחיד. תוצר זה – תמונת אורטופוטו שנוצרה בטכניקת פוטוגרמטריה מצילום אוויר – מאפשר הכנת מפות מפרוטות ברזולוציה גבוהה, איפיון ומדידה של קרקעות, מעקב אחרי שינוי קרקע גיאולוגיים לאורך זמן כגון נסיגת קו חוף ושקיעת\התרוממות קרקע, תכנון מרחבי למטרות פיתוח תשתיות כבישים וחלוקת מגרשים לבניינים, מעקב התקדמות בנייה ותשתיות וכן כלי עזר לשמאים בתיעוד והערכת נזקים. ארכיאולוגיים יכולים להיעזר בצילום אוויר לצורך תיעוד ומיפוי שטחי חפירה לעתיקות וכן לקבל תמונה נרחבת על שטח מסוים. מוזמנים לקרוא עוד על שירותי צילום האוויר שלנו בתחום זה ולראות למה כדי לבחור בנו.
   

 4. עולם הנדל"ן: רתימת יכולות הרחפן לעלות לגבהים במהירות ובקלות על מנת לקבל תמונה הדמיות גובה- "איך יראה הנוף מהמרפסת שלי", צילום שטחים המיועדים לפיתוח נדלני ו"שתילה" באמצעות תוכנות לעיבוד תמונה ועריכת ווידאו של הבניין לצורך מצגות שיווק ופרסום, תיעוד התקדמות פרויקטים והכנת סרטוני פרסום ושיווק לבניינים מוכנים הן מבפנים והן מבחוץ.
  קראו עוד על האופציות שאנו מציעים לפתרונות צילום אוויר בתחום הנדל"ן.

   

 5. יישומי רחפן לחקלאות מתקדמת, פנלים סולריים והנדסה: שימוש בטכניקה של צילום תרמי מהאוויר ו\או מולטי-ספקטרלי שיודעים לקלוט אורכי גל מחוץ לתחום האור הנראה ובכך מאפשרים לאתר מפגעים כגון נזילות מים, זיהוי מחלות ועקות בגידולי שדה מטעים ופרדסים או להצביע על תפקוד לא תקין של מערכות הנדסיות כגון פנלים סולריים, טורבינות רוח ומתקני חשמל. נישה נוספת בעולם החקלאות (בא אנו לא עוסקים כרגע) היא ריסוס גידולים כנגד מזיקים ו\או כדשן באמצעות רחפנים גדולים.
   

 6. אכיפה ופיקוח: שימוש ברחפן, תוך הפעלה מקצועית בטוחה וזהירה, לצרכי תיעוד עבירות תברואה (השלכת פסולת) במקומות אסורים, צילום שטחי מגורים על מנת לאתר חריגות בנייה ואיתור מפגעי בטיחות באתרי בנייה.
   

 7. איתור וסיוע בחילוץ נעדרים: שימוש ביכולת צילום אוויר תרמי, המזהה הבדלי טמפרטורה, על מנת לאתר אנשים שאבדו בעקבות אסונות כגון רעידות אדמה, הצפות ושיטפונות, נסחפו לעומק הים או הלכו לאיבוד. באמצעות הרחפן ניתן גם להגיע במהירות לאותם נפגעים ולהודיע להם באמצעות רמקול שהעזרה בדרך וכן לספק להם סיוע חיוני כגון מים וערכת עזרה ראשונה עד שהחילוץ מתבצע בפועל. הרחפן משמש גם לצורך הערכת נזקים בשטחים נרחבים שנפגעו באסונות טבע, מאפשר לאתר במהירות אזורים שעלולים להתלקח באירועי שריפה ויכול לעזור במציאת דרכי גישה באזורים שנחסמו.

 

לסיכום, אם דרוש מטיס רחפן אל תתפשרו על ניסיון, בטיחות ויכולת הטסה מדויקות- הבסיס לתוצאות מעולות. ניסיון לחסוך עלויות בבחירת מטיס ללא רישיון עלול לעלות בתוצאה לא מספקת ללקוח ומפח נפש מה גם שהמטיס לוקח על עצמו אחריות גדולה כשהוא חשוף ללא ביטוח במידה ויש תקלות.
אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ל-AirWorks  ותמצאו צוות איכותי ומיומן, שירות אדיב בעל זמינות גבוהה יחד עם כל הרישיונות, הביטוחים והאישורים הנדרשים לביצוע מקצועי ומדויק בכל סוג של צילום אוויר.

bottom of page